body
کد خبر: ۱۹۴۶۵
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه:
رئیس سازمان اوقاف گفت: ثبت 29 هزار و 903 موقوفه در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و خدماتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و نظام به شمار می‌آید.

به گزارش امینانه حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی؛ نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تبریک فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی به مردم عزیز، به نقش امام حمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در احیای فرهنگ وقف اشاره کرد و گفت: امام راحل با صدور پیامی تاریخی و تاکید بر بازگرداندن موقوفات به وقفیت، فرهنگ وسنت حسنه وقف را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی احیاء کرد و براساس این پیام تاکید و تصریح کردند که موقوفات باید به وقفیت برگردند.
وی با بیان اینکه این پیام نقش تاریخی در احیای حکم الهی وقف داشت، تاکید کرد: پیام امام خمینی (ره) موجب شکل‌گیری قوانین وقف و ساختار جدید نهاد وقف در کشور شد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به رشد فرهنگ وقف و اقبال روز افزون مردم در سالهای پس از انقلاب اسلامی فزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 87 بدلیل عدم توجه به کارکرد رسانه ها و نبود تبلیغات فرهنگی و رسانه‌ای، مردم اقبال چندانی به این سنت نیک اسلامی نشان نمی‌دادند، لذا در این سالها به طور میانگین سالانه شاهد ثبت بیش از 400 وقف جدید در سطح کشور هستیم .
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف تصریح کرد: با گسترش تبلیغات فرهنگی ورسانه ای و تبیین آثار و برکات و خدمات وقف برای مردم طی سالهای اخیر شاهد رشد چند برابری وقف‌های جدید با نیات مختلف در سطح کشور هستیم، به طوریکه تاکنون 16 هزار و 807 وقف جدید به ثبت رسیده که این آمار نشان‌ دهنده رشد 56 درصدی وقف پس از انقلاب اسلامی از سال 88 به بعد است.
وی تاکید کرد: در مجموع بیش از 29 هزار و 903 موقوفه در زمینه‌های مختلف وبا نیات گوناگون و برخوردار از ارزش‌های متفاوت اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ثبت رسیده که از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و نظام به شمار می‌آید.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با بیان اینکه آمار موقوفات از ابتدا تا سال 57 عدد 124 هزار و 525 موقوفه رانشان می‌دهد افزود: بر اساس این آمار 80 درصد موقوفات فعلی از ابتدا تا انقلاب اسلامی است تصریح کرد: 29 هزار و 903 موقوفه یعنی 20 درصد موقوفات پس از پیروزی انقلاب اسلامی ثبت شده که تمامی این آمار بدون احتساب مساجد است که خود جزء موقوفات عام به شمار می روند.
وی درباره رشد چشمگیر وقف‌های جدید در سال‌های اخیر گفت: تا سال 88، 13 هزار و 96 موقوفه و از سال 88 تاکنون 16 هزار و 807 وقف جدید به ثبت رسیده که این آمار نشان‌دهنده رکوردی جدید و رشد 56 درصدی وقف پس از انقلاب اسلامی از سال 88 به بعد است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره تعداد موقوفات جدید سال در سال 96 هم گفت: از اول فروردین‌ماه 96 تاکنون 2 هزار و 257 وقف جدید با نیات متنوع به ثبت رسیده که استان خراسان رضوی با ثبت 261 وقف، در میان سایر استان‌ها پیشگام است.

انتهای پیام/ 

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: