body
کد خبر: ۱۹۰۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۳
کریمی در گفتگو با امینانه:
عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در روستایی مردم عواید و خروجی وقف را شاهد باشند، قطعا خود حامی وقف خواهند بود و اگر خلاف این امر رخ دهد قطعا کاهش انگیزه و مشارکت را شاهد خواهیم بود، به همین دلیل لازم است که به منظور رشد مشارکت مردم عواید وقف به سرعت به نزدیک‌ترین فضا اختصاص یابد.

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با امینانه با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد سنتی اوقاف و حرکت به سمت ایجاد یک رویکرد جدید و مدرن با حفظ حقوق شرعی وقف و اوقاف گفت: خوشبختانه بخشی از این کار به واسطه استفاده از اتوماسیون در سیستم کاری و اداری این سازمان انجام شده است، اما همچنان فضا برای ایجاد یک رویکرد جدید وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه کلیه بخش‌های اوقاف مانند امور خیریه و مساجد باید مورد توجه قرار گیرند، افزود: امور خیریه از جمله بخش‌های نیازمند توجه و توسعه بیشتر است. نهاد وقف و امور خیریه قدیمی‌ترین و موثرترین نهادهای اجتماعی برای عمران، آبادانی، رفع مشکلات و ارائه خدمات است، اما متاسفانه تاکنون امور خیریه متولی خاصی در کشور نداشته است.

کریمی با اشاره به اینکه موسسات خیریه صرفا با اخذ مجوز از نیروی انتظامی که متاسفانه سنخیتی در این زمینه ندارد، اقدام به کار می‌کنند، تصریح کرد : در طول زمان، نظارت و پایشی در روند کاری آنها اعمال نمی‌شود. در این زمینه اوقاف و امور خیریه با توجه به پتانسیل‌های خود می‌تواند وارد این عرصه شود و فضا را برای جلب و جذب کلیه ظرفیت‌های جامعه فراهم کند.

وی یکی از مباحث کلی کشور را اقتصاد وقف عنوان کرد و با بیان اینکه باید سهم وقف در تولید ناخالص داخلی و اقتصادی ملی برآورد شود، گفت: مسلما سهم وقف در اقتصاد ملی میزان بالایی است، اما به نظر می‌رسد در این زمینه کمتر کار شده است. با توجه به اینکه وقف در عرصه‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی، بهداشتی و درمانی فعال است، برآورد این سهم میزان تاثیرگذاری این حوزه را نشان می‌دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مدیریت بزرگترین دانشگاه‌های اروپایی، مراکز درمانی و جذب کمک‌های اجتماعی به واسطه امور خیریه، بیان داشت: سرمایه‌گذاری در این عرصه و تعیین عواید وقف برای بروزرسانی ارزش موقوفات، رشد و بالندگی وقف را در پی داشته و البته نقش بالایی در رشد اقتصاد ملی به همراه خواهد داشت.

وی بر لزوم ارتباطات موثر بین منابع موقوفات و مردم تاکید کرد و یادآور شد: اگر در روستایی مردم عواید و خروجی وقف را شاهد باشند، قطعا خود حامی وقف خواهند بود و اگر خلاف این امر رخ دهد قطعا کاهش انگیزه و مشارکت را شاهد خواهیم بود، به همین دلیل لازم است که به منظور رشد مشارکت مردم عواید وقف به سرعت به نزدیک‌ترین فضا اختصاص یابد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: