body
کد خبر: ۱۹۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
امینی در گفتگو با امینانه:
یک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی گفت : به یقین سنت حسنه وقف و احیای موقوفات می تواند به تحقق ارکان مختلف اقتصاد مقاومتی جامعه کمک کرده و از منابع مهم برای توسعه اقتصادی در کشورهای‌اسلامی‌باشد.

دکتر امینی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی  در گفتگو با امینانه با اشاره به اینکه رهبر فرزانه انقلاب بر موضوع اقتصاد مقاومتی تاکید فراوانی دارند ، گفت : به یقین سنت حسنه وقف و احیای موقوفات می تواند به تحقق ارکان مختلف اقتصاد مقاومتی جامعه کمک کرده و از منابع مهم برای توسعه اقتصادی در کشورهای‌اسلامی‌باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه ترویج و افزایش بهره‌وری از موقوفات با توجه به نقش عمده وقف در اقتصاد امری حائز اهمیت است، افزود: خودکفایی یکی از راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است و ارتقای سطح تولید و نبود وابستگی به منابع نفتی از مؤلفه‌های مهم خودکفایی است.

وی اظهار داشت: اوقاف در تحقق این خودکفایی و افزایش سطح تولیدات با برنامه‌ریزی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.

وی اذعان داشت:  وقف افزون بر آثار نیک و ماندگاری و عملی که از آن به عنوان باقیات صالحات یاد شده در حقیقت جاودانه کردن مال و اختصاص بهره آن در مسیر خدمت به خلق، نیازمندان و محرومان است که این خود قطعا به توانمندی اقتصاد داخلی و تکیه بر سرمایه‌های درونی اضافه می کند.

با اشاره به وقف عام و خاص بیان داشت : رسیدن به نیکی و رستگاری، کاهش فاصله طبقاتی بین افراد جامعه، توزیع ثروت، تقویت روحیه ایثار و فداکاری و ترویج روحیه تعاون در جامعه و سمت و سو دادن به انفال و استمرار جریان ثواب به سوی واقف از آثار وقف در جامعه است که همیشه بر آن تأکید می‌شود.

وی کارکردهای فرهنگی و آموزشی وقف را نیز در جامعه اسلامی یادآور شد و گفت: وقف به عنوان یک منبع مالی مستمر مراکز علمی پشتوانه مردمی داشته و از همین رو تأسیس مدارس، حوزه‌های علمیه، مراکز علمی و دانشگاهی و خوابگاه‌های دانشجویی از مهم‌ترین کارکردهای فرهنگی و آموزشی وقف به حساب می‌آید.

وی در پایان دیگر کارکرد این امر نیک را کارکرد اجتماعی وقف در رفع نیاز نیازمندان، محرومان و فقرا عنوان کرد و خاطر نشان کرد : در این زمینه آنچه که مهم به نظر می‌رسد توجه به تقویت مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی، دینی و ارزشی است.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: