body
کد خبر: ۱۹۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
رزاقی در گفتگو با امینانه:
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سنت وقف و ثواب وقف اگر رشد پیدا کند، جامعه ما هم اعتلا پیدا خواهد کرد و نتیجه آن پیشرفت همه جانبه خواهد بود.

ابراهیم رزاقی کارشناس عالی مسائل اقتصادی در گفتگو با امینانه ، با بیان اینکه حرکت وقف در بلندمدت به حرکت بسیجی وار می‌انجامد، گفت : ‌تئوری وقف را اگر بخواهیم در دنیای امروز ترجمه و توضیح دهیم باید بگوییم سرمایه‌داری و کاپیتالیسم معتقد است که ثروت‌های هر شخصی می‌تواند زیاد باشد و به همین جهت هر قدر که می‌تواند سرمایه ‌جمع‌آوری می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مارکسیسم تئوری خود را اینگونه اعلام کرد که باید همه سرمایه‌ها اشتراکی و عمومی باشد و در کشورهای کمونیستی این کار را انجام دادند ، اظهار داشت : اما این کار ۱۰۰ درصد عملیاتی نبوده و نشد و همه دارایی‌ها را گرفتند و به حکومت دادند که آنها به عنوان نماینده مردم آن ثروت‌ها را در اختیار داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه افراط و تفریط در اسلام شبیه موارد مذکور گفته شده وجود ندارد ، اذعان داشت : به طوری با ضوابط و قوانینی اگر ثروت هر کس از حد و میزانی بگذرد می‌تواند از طریق وقف به جامعه کمک کرده و خدمات رسانی کند.

وی افزود: اگر وقف گسترش پیدا کند و از دارایی و اموال خود بگذریم تا نیاز جامعه را تأمین کنیم و آن را در اختیار اجتماع بگذاریم آن موقع کار مهمی انجام داده‌ایم، این یعنی همان نیت اصلی جامعه و دولت اسلامی.

رزاقی تصریح کرد: اگر حرکت وقف در جامعه ادامه پیدا کند مشکلات هم رفع خواهد شد و اگر ثروت‌های برخی افراد که برای امور خیر وقف می‌شود به رهبر جامعه یا متولی دیگری داده شود تا وی با صلاحدید خود آنها را هزینه کند در آن صورت جامعه‌ ما پیشرفت خواهد کرد.

وی یادآور شد: اگر ثروت‌های عمومی نه آن طور که مدنظر کمونیست‌ها بوده است هزینه اعتلای اجتماع شود در آن صورت سنت وقف و ثواب وقف هم رشد پیدا خواهد کرد و می‌توانیم امیدوار باشیم جامعه ما رشد و اعتلا پیدا کرده و نتیجه آن پیشرفت همه جانبه خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر همه ملت ما بسیجی و بسیجی‌وار زندگی کنند و به وقف اهمیت دهند در آن صورت می‌توانیم روی پای خود ایستاده و دشمنان را مأیوس کنیم.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: