body
کد خبر: ۱۸۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
ندیمی در گفتگو با امینانه:
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : این سنت در اسلام پیش بینی شده است و برای اینکه بتوانند در جامعه یک اقتصاد پویا وجود داشته باشد و باعث عدالت اجتماعی شود این مساله پایه ریزی شده است .

ایرج ندیمی عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با امینانه وقف ، نذر و صدقه را از نهاد های اقتصادی دانست و گفت : این سنت در اسلام پیش بینی شده است و برای اینکه بتوانند در جامعه یک اقتصاد پویا وجود داشته باشد و باعث عدالت اجتماعی شود این مساله پایه ریزی شده است .

وی در ادامه اظهار داشت : در واقع وقف چیزی است که که یک فرد بخشی از مال خود را حبس و اختصاص میدهد به جایی و درآمد آن را به مواردی اختصاص می دهد  که مرتبط با نهاد اقتصادی یا فرهنگی و اجتماعی است .

وی افزود : اختصاص دادن بخشی از اموال برای برطرف شدن نیازمندی های نیازمندان جامعه را وقف می گویند که یک نهاد بسیار مقدسی است و در فرهنگ دینی ما جایگاه بسیار با ارزشی دارد .

وی با بیان اینکه این دارایی باید به گونه ای باشد که درآمدی مستمر داشته باشد و بتواند در زمینه وقف مورد استفاده قرار گیرد، اذعان داشت : در بحث نذر و صدقه مبالغی که داده می شود به سرعت هزینه می شود اما وقف جنبه ماندگاری دارد و به همین خاطر وقف را حبس کردن مال می نامند و باعث می شود که مال از بین نرودو از درآمد و مافعش برای نیتی که واقف مد نظر داشته هزینه کنند .

ندیمی تصریح کرد : مسلما ساختار وقف یعنی اختصاص دادن بخشی از اموال برای برطرف کردن نیازمندی های عده ای از مردم نیازمند جامعه و اگر اقتصاد و فرآیندها تغییر کرده ، مسلما وقف هم می تواند خود را با این تغییرات به جلو ببرد و محدودیتی ندارد .

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد : اتفاقا امروز در دنیا که مشاهده می کنیم نهادهایی شبیه به وقف وجود دارد و اصرار دارند که این نهادها را به وجود بیاورند چون یکی از مواردی که امنیت اقتصادی ایجاد می کند سازمان موقوفات است و بسیاری از دانشگاه ها ، مجتمع های آموزشی ، بیمارستان های دنیا به وسیله نهادهای وقفی اداره می شوند .

وی در پایان خاطر نشان کرد : به نظر می رسد اتفاق خوبی که امروز در زمینه وقف افتاده است ، طرح مشارکتی بودن آن است و امیدواریم همه بتوانند از این فرصت برای ماندگاری مال و نام خود استفاده نمایند .

انتهای پیام /

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: