body
کد خبر: ۱۷۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
حجت الاسلام سیدی در گفت و گو با امینانه :
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین در گفت و گوی تفضیلی با امینانه از لزوم اجرای امینانه نیات واقفین خیر اندیش و توجه به عدم آگاهی آنها نسبت به قوانین مطرح درباره موقوفات گفت .

از جالب ترین تعالیم اجتماعی اسلام که بر اساس تعاون و حس نوعدوستی بنا نهاده شده،مساله وقف و صدقات جاریه است. هدف اصلی از وقف، تامین و تثبیت محل سکونت و منبع ارتزاق و تامین قسمتی از نیازمندیهای عمومی و گسترش فرهنگ و تشویق به احداث بناهای علمی،بهداشتی ومذهبی است.اسلام با این کار یک برنامه عالی انسانی را بنیانگذاری کرد که در اثر آن عواطف بشر دوستی زنده شد.


در ادامه گفت و گوی امینانه با حجت الاسلام سیدی رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین را درباره اهم فعالیت هایی که در این شهرستان در خصوص وقف صورت می گیرد را می خوانید .

امینانه : مهم ترین فعالیت هایی مهمی که در شهرستان ورامین صورت می گیرد چیست ؟
حجت الاسلام سیدی: محور فعالیت های ما عمدتا فرهنگی است و با توجه به ایام ماه محرم کارگروهی را تشکیل دادیم جهت رفع نواقص امامزادگان و آمادگی برای پذیرایی از عزاداران ابا عبدالله (ع ) که برنامه های در خور توجهی را در امامزادگان برگزار کردیم و اخیرا طرح مهر تحصیلی را اجرایی کردیم که در راستای کمک به دانش آموزان بی بضاعت و نیازمند از محل موقوفات بود و در حال حاضر نیز فعالیت های عمرانی امامزادگان را در جهت توسعه و بهره برداری هدایت کردیم .

امینانه : برای موقوفات چه کارهایی انجام می شود ؟
حجت الاسلام سیدی: عمده فعالیت ما برای موقوفات اجرای نیات واقفین است و بخش عمده ای از نیات واقفین مربوط به عزاداری ها می شود که اداره اوقاف و امور خیریه ورامین در راستای اجرای امینانه نیات واقفین خیر اندیش گام های موثری را برداشته است .

امینانه : برای انجام این کار تعامل با دیگر دستگاه ها و نهادهای مرتبط با اوقاف چگونه بوده است ؟
حجت الاسلام سیدی: همکاری نزدیکی با مسئولین شهری ، فرمانداران ، ائمه جمعه ، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره ارشاد داریم و از همه مهم تر بحث تامین امینت را داریم که در ایام محرم نیز این ممساله وجود داشت و توانستیم امنیت خوبی را در این ایام با کمک نیروی انتظامی برای عزاداران فراهم کنیم .

امینانه : چقدر اجرای برنامه های مرتبط با وقف توانسته در ترویج این فرهنگ تاثیر گذار باشد ؟
حجت الاسلام سیدی: خادمان و مبلغان دینی که همیشه و در همه ایام در امامزادگان حضور داشتند تاثیر به سزایی در ترویج این فرهنگ گذاشته اند و همچنین هر ساله شاهد حضور مردم در این زمینه هستیم و سالیانه وقف های متعددی را داشتیم و در سال جدید نیز تا کنون 6 وقف جدید در شهرستان ورامین به ثبت رسیده است .

امینانه : اخیرا بدبینی هایی از سوی مردم در زمینه ی وقف به وجود آمده است ، شما برای حل این مشکل چه کارهایی انجام دادید ؟
حجت الاسلام سیدی:بسیاری از کسانی که قصد وقف کردن را دارند برایشان نگرانی هایی در زمینه اجرای نیات وجود دارد که قطعا همه این افراد این حق را دارند که مدیریت موقوفه خود را بر عهده بگیرند و این مساله در قانون تعریف شده است و به نظر می رسد این حق بتواند بسیاری از مشکلات را و بدبینی ها را از بین ببرد .

امینانه : چه چیزی باعث این بدبینی ها شده است ؟
حجت الاسلام سیدی: به نظر می رسد عدم آگاهی نسبت به این قوانین سبب شده تا خیلی از مردم دچار تردید شوند که باید با مشورت دقیق در این زمینه شبهات را از بین برد .
امینانه :و سخن آخر .
حجت الاسلام سیدی: انجام وقف و اجرای آن یک تعامل دو جانبه را می طلبد هم از سوی اداره اوقاف که مجری این کار است و هم واقفین محترم که سعی دارند نیات خیر خود را در این کار انجام دهند و امیدوارم در همه شرایط این تعاملات دو یسویه وجود داشته باشد تا از نیات به درستی و در جهت مثبت بهره برداری شود .
انتهای پیام /نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: