body
کد خبر: ۱۷۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۴
کمبود ویتامین A علت مرگ سالیانه ۷۵۰۰۰ کودک در کشورهای درحال توسعه به شمار می‌رود. این ویتامین همچنین یکی از اصلی‌ترین دلایل نابینایی غیرمادرزادی است و فقر آن می‌تواند باعث افزایش قابل توجه خطر بیماری در اثر عفونت‌های شدید شود.
به گزارش امینانه از بهداشت نیوز، کمبود ویتامین A علت مرگ سالیانه ۷۵۰۰۰ کودک در کشورهای درحال توسعه به شمار می‌رود. این ویتامین همچنین یکی از اصلی‌ترین دلایل نابینایی غیرمادرزادی است و فقر آن می‌تواند باعث افزایش قابل توجه خطر بیماری در اثر عفونت‌های شدید شود. اکنون دانشمندان استرالیایی دست‌ به کار شده‌اند و با تولید یک سوپرموز سرشار از ویتامین A به کمک صدهاهزار کودکی شتافته‌اند که در اثر کمبود ویتامین A سالیانه جان می‌بازند. پژوهشگران دانشگاه فناوری کوینزلند که بیش از ده سال است با سرمایه‌گذاری ۷٫۶ میلیون‌ دلاری بنیاد خیریه گیتس مشغول تلاش برای پرورش موزهای تقویت‌شده هستند این سوپرموز را پرورش داده‌اند.

این موز جدید با ترکیب ژن‌های موز معمولی با یک گونه موز سرشار از ویتامین A که در گینه‌نو پاپوا یافت شده و تنها به مقدار کم رشد می‌کند، بدست آمده است. نتیجه یک موز عجیب نارنجی‌رنگ است که می‌تواند میزان ویتامین A دریافتی مصرف‌کننده را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. به گفته پروفسور جیمز دیل، مسئول تیم تحقیقاتی، پس از سال‌ها تلاش موز جدیدی توسعه یافته که سطوح ویتامین A بسیار بالایی دارد و به همین دلیل هم رنگ آن بیشتر از آن که به زرد نزدیک باشد نارنجی است. تیم پژوهشی کشت این موزها را به صورت آزمایشی انجام داده‌اند و این محصول جدید توانسته فراتر از انتظارها ظاهر شود و دوبرابر آن‌چه انتظار می‌رفت ویتامین A دارند. صدها ترکیب مختلف ژنتیکی در آزمایشگاه و کاشت عملی آزمایش شدند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

دستیابی به این موفقیت بزرگ گام مهمی در رساندن مواد غذایی با ارزش غذایی بالاتر به فقیرترین کشورهای آفریقایی محسوب می‌شود. حالا هم این ژن‌های برتر به اوگاندا فرستاده شده‌اند تا با نژاد محلی موز در این کشور، که پای ثابت برنامه‌ غذایی اوگاندایی‌ها است، ترکیب شده و نتایج آن بررسی شود. دلیل اصلی انتخاب موز به عنوان میوه حامل ویتامین A را هم باید همین وجود موز در سفره مردم کشورهای شرق آفریقا دانست.

 

انتهای پیام/

برچسب ها: سوپرموز
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: