body
کد خبر: ۱۶۳۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان تهران گفت: هر اندازه که موقوفات احیا شوند به همان اندازه، دغدغه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه کاهش پیدا می کند.
به گزارش خبرنگار امینانه ،حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا محمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، عصر امروز در همایش تجلیل از واقفان و خیراندیشان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، با اشاره به تاکیدات امام خمینی(ره)، به وقف و تاثیرات آن بر جامعه گفت: یکی از سفارشات امام در روزهای اول انقلاب در خصوص وقف و موقوفات بود؛ تاکیدات امام بر زنده نگهداشتن وقف و تشویق مردم به این سمت برای رفع مشکلات جامعه و کشور بود.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت، یکی از بدهکارترین‎ها به نهاد وقف است، افزود: یکی از بدهکارترین مجموعه‌ها در استان تهران که به وقف بدهکار است، مجموعه دولت است که چند صد میلیارد تومان به وقف بدهکار است؛ مجموعه دولت، اراضی موقوفه‌ای را که در اختیار دارد که نتوانسته حق و حقوقشان را برآورده کند.

 محمدزاده با بیان اینکه برای بدهکاری دولت به وقف مستندسازی انجام شده، گفت: امیدواریم این مجموعه عزم جدی برای پرداخت این بدهی‌ها داشته باشد.

مدیرکل اوقاف استان تهران با اشاره به اینکه دو نوع ایثار وجود دارد، تصریح کرد: اولین ایثار بذل جان است که در چند مقطع ملت ایران نشان دادند تا آنجایی که توانایی دارند جان خود را کف دست گذاشته و از مرز و بوم خود دفاع می‌کنند؛ نوع دیگر ایثار، بذل مال است که باعث پشتیبانی اقتصادی از اعتقادات ما می‌شود.

وی با بیان اینکه حمایت اقتصادی موجب رونق مجالس و محافل مذهبی است، افزود: خوشبختانه ۴۰ درصد موقوفات استان تهران با هدف پشتوانه فرهنگی عاشورا شکل گرفته است.

مدیرکل اوقاف استان تهران ادامه داد: هوشمندانه‌ترین افرادی که ایثار مال می‌کنند، واقفان هستند که تا قیامت هم مال خود را به دلیل اینکه وقف کرده‎اند برقرار و همیشگی است.

حجت‌الاسلام محمدزاده با اشاره به چگونگی سیاست‎های دولت در مسئله وقف، گفت:‌ در استفتائات رهبر معظم انقلاب آمده که دولت باید حامی وقف باشد و نمی‌تواند دخالت کند؛ خدماتی که امروز دولت به مردم می‌دهد با مشکلات جامعه برابری نمی‌کند و خیران باید این مشکلات را پوشش دهند که در همین راستا نیازهای جامعه در ادارات اوقاف رصد شده است.

مدیرکل اوقاف استان تهران تصریح کرد: ملت ما در چالش‎های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هوشمندانه عمل کرده‎اند و امیدواریم با توجه به نیازهای ضروری جامعه موقوفات خود را جهت‎دهی کنند؛ یکی از این نیازها توجه به مسائل علمی و پژوهشی است؛ از دیگر موضوعات مهم جامعه، کمک به مسائل ازدواج جوانان و مسائل بهداشتی است.

وی با تاکید بر اینکه شورای شهر تهران برای احیای موقوفات و مسئله وقف کمیسیونی تشکیل دهد، گفت: هر اندازه که موقوفات احیا شوند به همان اندازه، دغدغه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه کاهش پیدا می کند.

در انتهای این همایش از تعدادی از واقفان خیراندیش تجلیل به عمل آمد که ازجمله آنها می‎توان به محمد شیدایی، احمد زوار، حسین مهدیان، فهیمه عباسی، حسین لولاچیان، مهدی حسینلو، علی جمشیدی، علی‎اکبر ایلخانی، محمد قلی زاده و سیدمحمدجواد سادات اخوی اشاره کرد.

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: