body
کد خبر: ۱۶۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۲
هرساله در روز 14 مارس، صدها رویداد و جشن به منظور گرامیداشت رودخانه ها و بهبود سطح آگاهی مردم و جوامع نسبت به اهمیت حفاظت از آن ها در سراسر جهان برگزار می گردد.
به گزارش امینانه و به نقل از ویکی نیکی، این رویداد نخستین بار توسط سازمان اکولوژیکی رودخانه های بین الملل، واقع در ایالت کالیفرنیا آمریکا، آغاز شد. از سال 1998 که اولین رویداد در این موضوع برگزار شد تا به حال، هرساله در چنین روزی مردم نقاط  مختلف جهان فعالیت ها و رویدادهای متعددی در مورد مدیریت رودخانه ها و تلاش برای سالم نگه داشتن آن ها انجام داده اند.
دلیل اهمیت رودخانه ها چیست؟
آب
رودخانه ها حجم قابل توجهی آب و املاح را با خود به نقاط مختلف جهان حمل می کنند و نقش بسیار مهمی  در چرخه آب ایفا می کنند.

زیستگاه
رودخانه ها، زیستگاه و منبع بزرگ مواد غذایی برای بسیاری از جانداران کره زمین هستند. رودخانه ها همچنین پرورش دهنده بسیاری از گیاهان و درختان نادر هستند. تعداد زیادی از حیوانات گوشتخوار از ماهی های موجود در رودخانه ها تغذیه می کنند.

در آفریقا، حیواناتی چون فیل، شیر و بزکوهی به داخل رودخانه ها می روند و از آب آن می نوشند و حیوانات دیگر مانند خرس برای شکار ماهی از رودخانه ها استفاده می کنند.

حمل و نقل
رودخانه ها مسیرهای سفر برای اکتشاف، تجارت و تفریح را فراهم می کنند.

کشاورزی
زمین های اطراف رودخانه ها مناطق حاصلخیزی برای کشاورزی هستند و از طرفی، کشاورزان مناطق خشک  می توانند با کانال کشی از آب آن ها برای کشت بهره ببرند.

انرژی
رودخانه ها منبع مهم تامین انرژی هستند. از انرژی حاصل از حرکت و جوش و خروش رودخانه ها می توان در صنایع مختلف، توربین ها و آسیاب های آبی استفاده کرد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: