body
کد خبر: ۱۵۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۹
در گفتگو با امینانه مطرح شد؛
عضو شورای شهر تهران گفت: در بحث وقف شورای شهر می توانند بسیار تسهیل کننده امور باشد.
ولی الله شجاع پوریان معاونت اداری و اجرایی شورای شهر تهران در خصوص همکاری های شورای شهر و سازمان اوقاف برای انجام امور سنت حسنه وقف به خبرنگار امینانه؛ گفت: وقف یکی از سنت ها و آئین های دیرینه و مذهبی ما ایرانیان است که ریشه در باورهای اعتقادی و باورهای ملی افراد دارد. و افرادی که خداوند به آنها تمکنی داده است بتوانند برای وقف که یک سنت جاریه به حساب می آید برای خود ایجاد کنند. در شورای شهر به عنوان پارلملن محلی آنچه در اختیار داریم بحث قانون گذاری نسبت به مسائلی که مورد نیاز اداره شهر واقع شده است. بخش های مخختلفی که گاهی شهرداری بر اساس خلاء موجود لایحه ای را پیش بینی می کند و یا در صورت نیاز مصوبه را ارائه می دهند. گاهی اوقات اعضای شورای شهر به عنوان پارلمان محلی کارهایی را انجام می دهند.

شجاع پوریان در ادامه افزود: در بحث وقف شورای شهر می توانند تسهیل کننده امور باشد. بدین صورت که اگر برخی شهروندان عزیز تهرانی و دیگر شهروندان کشور در موقعیتی هستند که ملکی دارند و امکاناتی برای وقف دارند شورای شهر می تواند با هماهنگی مدیریت شهری کارهای را برای آنها تسهیل کند. به عنوان مثال گاهی برخی عوارضی که باید پرداخت شود در زمانی که ملک، ملک عادی است عوارض بخشوده شود.

وی گفت: با توجه به ارتباطات گسترده ای که در انجام امور وقف داریم می توانیم ترویج وقف جزو امور مهم محسوب می شود. مدیریت شهری ارتباطات وسیعی با بخش های مختلف جامعه دارد خصوصا افرادی که تمکن و سرمایه مالی خوبی دارند. در این نوع از ارتباطات بایدد برای ترویج سنت حسنه وقف تبلیغ و ترغیب صورت گیرد که این اتفاق رخ دهد. گاهی به شکل مشارکت کردن یعنی همان کاری که سازمان تجهیز و نوسازی در سطح کشور انجام می دهد که با خیرّین در ساخت مدرسه سهیم می شود و مشارکت دارد. مثلا فردی ملک را وقف می کند و هزینه های ساخت آن را دولت تقبل می کند این یک نوع انگیزه برای شهروندان به حساب می آید چون در مواردی ممکن است واقف هزینه ساخت نیت خود را نداشته باشد و از این طریق تشویق و ترغیب می شود. 

شجاع پوریان افزود: با توجه به اینکه جمعیت وسیعی حدود 13-14درصد در ابرشهر تهران زندگی می کنند و این ارتباطات بین مردم و افراد مختلف با اعضاء و مدیریت شهری وجود دارد می توان سنت وقف را ترویج داد. و انجام این کارها تعاملات مناسب و تسهیلات فراهم آید. 

وی گفت: شورای شهر و سازمان اوقاف تعاملات خوبی با یکدیگر دارند. تا این زمان هم به این صورت بوده که در برخی موارد که ملک های تاریخی باقی مانده اند و یا واقفی وقف کرده، شورای شهر و شهرداری از آنها تقدیر می کند. در شورای شهر کمیته نامگذاری وجود دارد برای افرادی که مجموعه هایی زیادی دارد اسم آن ثبت می شود. در مجموع در جلسات مختلفی بحث وقف و مواردی در شورای شهر مطرح و حمایت شده است. شخصا به بنیادهای خیریه در حد و توان خود کمک هایی انجام داده ام و حمایت هایی نیز از طرف اینجانب صورت گرفته است.

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: