body
کد خبر: ۱۵۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۱
رییس اداره اوقاف بهارستان در گفتگوی تفصیلی با امینانه؛
رییس اداره اوقاف بهارستان وضعیت موقوفات و امور مربوط به آن ، تعاملات با دستگاه های مختلف و برنامه های ترویج سنت حسنه وقف در این اداره را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار امینانه، وقف سنتی کهن و ایرانی است که مردم ایران پس از ورود اسلام به این کشور با آن آشنا شدند. وقف به معنای هدیه ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست. 

در همین راستا و ترویج این سنت حسنه سلسله گفتگوهای تفضیلی با مسئولین و روسای ادارات اوقاف و امور خیریه استان تهران را در دستور کار خود قرار داده ایم که در ادامه گفتگو امینانه با حجت الاسلام جعفر پیران رییس اداره اوقاف بهارستان را می خوانید:

امینانه:به طور کلی وظیفه اداره اوقاف چیست؟

حجت الاسلام پیران : اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بهارستان در سه حوزه فعالیت دارد که شامل حوزه قرآن، حوزه مربوط به عترت و بقاع متبرکه و حوزه موقوفات می‌شود. حفظ و اداره موقوفات از وظایف این اداره است.

امینانه:گفته می شود یکی از کامل ترین صدقات وقف است، ممکن است تفاوت آن را با سایر صدقات بیان کنید؟

حجت الاسلام پیران: وقف چشمه همیشه جاری و ماندگار است و تمامی ندارد اما صدقه ماندگار نمی باشد.

امینانه:با کدام دستگاه های شهرستان بیشتر در ارتباط هستید، و تعاملات چگونه است؟

حجت الاسلام پیران:  اداره اوقاف بهارستان با دادگستری، شهرداری، ارداه ثبت، قوه قضائیه در ارتباط است.

امینانه:اداره اوقاف چه برنامه هایی را برای ترویج سنت حسنه وقف انجام داده و یا در برنامه دارد؟

حجت الاسلام پیران : برای ترویج سنت حسنه وقف تبلیغ های محلی زیادی انجام می شود و با برگزاری مراسم و مناسبت ها روحانیون این مجموعه مردم را به کار خیر تشویق و ترغیب می کنند. کارهای تبلیغاتی اداره بهارستان بسیار تاثیرگذار است.

امینانه:ممکن است در زمینه وقف تخلفی صورت پذیرد؟

حجت الاسلام پیران: بله تخلفاتی در این زمینه صورت می گیرد که با کمک دستگاه های قضایی و حقوقی و پیگیری های لازم کارهایی صورت گرفته و تخلفات به حداقل خود رسیده است.

امینانه: بیشترین موقوفه های اداره اوقاف اسلامشهر در چه زمینه هایی است؟ 

حجت الاسلام پیران: مردم شهرستان بهارستان قشر بسیار ضعیفی هستند و مشکلات معیشتی آنها نیز زیاد است و در بحث بهداشت و درمان کمبود داشتند که با یاری خداوند و کمک خیرین این مشکل تا حدی حل شده است.

امینانه: جالب ترین و با ارزش ترین وقف شهر قدس چیست؟

حجت الاسلام پیران:  ما در این شهرستان چهار واقف بزرگ داریم که مرحوم مشیر السلطنه، امیر عظیم الدوله، عباس قلی خوان وشان بیاتی هستند.

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: