body
کد خبر: ۱۵۳۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۵
رییس اداره اوقاف جنوب غرب در گفتگوی تفصیلی با امینانه؛
رییس اداره اوقاف جنوب غرب وضعیت موقوفات و امور مربوط به آن ، تعاملات با دستگاه های مختلف و برنامه های ترویج سنت حسنه وقف در این اداره را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار امینانه ،وقف سنتی کهن و ایرانی است که مردم ایران پس از ورود اسلام به این کشور با آن آشنا شدند. وقف به معنای هدیه ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست.

در همین راستا و ترویج این سنت حسنه سلسله گفتگوهای تفضیلی با مسئولین و روسای ادارات اوقاف و امور خیریه استان تهران را در دستور کار خود قرار داده ایم که در ادامه گفتگو امینانه با حجت الاسلام سعید سعادتمند رییس اداره اوقاف جنوب غرب تهران را می خوانید:

امینانه:به طور کلی وظیفه اداره اوقاف چیست؟

حجت الاسلام سعادتمند: بر اساس قانون تشکیلات و ریاست سازمان اوقاف مصوب سال 1363 وظایفی تحت عنوان اختیارات و وظایف محوله به سازمان اوقاف بیان شده که مهم ترین این وظایف انجام امور موقوفات عام می باشد. 

موقوفاتی که سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی آن شناخته شده است و موقوفاتی که به هر دلیلی فاقد متولی باشند یعنی اوصاف مندرج در وقف نامه ها از بین رفته باشد و یا اینکه طبقه ای از واقف قطع شده باشد باز هم انجام موقوفات متولی به عهده سازمان اوقاف است. همین طور سایر اختیاراتی که به عهده این سازمان گذاشته شده است که مهم ترین آن انجام امور موقوفات عام و موقوفاتی که در وقف نامه متولی دارند اما فعلا فاقد متولی هستند. رسالت بعدی این سازمان انجام امور بقای متبرکه، انجام امور اجرایی و عمرانی امام زادگان، مباحث فرهنگی، امور مدیریتی است. 

بخش دیگر وظایف اداره اوقاف مباحث علوم قرآنی است یعنی به عنوان متصدی اصلی و مهم بحث قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه است. در این زمینه پیرو فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: ما نیاز به 20 میلیون واقف و حافظ قرآن در سراسر کشور داریم. سازمان اوقاف دبه عنوان بانی این کار پیش قدم شده است و تا کنون با پزارش های ارائه شده می توان گفت نیمی از این موضوع محقق گشته است. در بحث قرائت قرآن و ترغیب به قرآن هر سالاه مسابقاتی در سراسر کشور برگزار می شود. می توان گفت مسابقات قرآنی در سازمان اوقاف در سراسر کشور حال و هوای و رنگ و بوی خاصی نسبت به سایر نهادها و وزارت خانه ها دارد. 

امینانه:گفته می شود یکی از کامل ترین صدقات وقف است، ممکن است تفاوت آن را با سایر صدقات بیان کنید؟

حجت الاسلام سعادتمند: تفاوت مهم وقف با سایر صدقات در چگونگی مسائل حقوقی نهفته در وقف است. زمانی که ملکی یا سایر اموال منقول و غیرمنقول وقف می شود فرق آن این است که شخص مالکیت خود را قطع می کند یعنی مالکیت ایست پیدا می کند و از انسان به مالک حقیقی که خدا است برمی گردد. و نماینده و امام معصوم است و حاکم شرع به عنوان نماینده خدا در روی زمین انجام امور وقف را عهده دار است باعث می شود در هیچ زمانی بر اثر تغییر مدیریت ها و تغییر نگرش ها املاک از دستخوش تغییرات در امان باشند. یعنی هیچ مدیری نمی تواند ملکی را به فروش برساند حتما باید این سرچشمه حفظ شود وقف چشمه همیشه جاری باید حفظ شود و باقی و ساری باشد و منافع آن مورز استفاده قرار گیرد. 

در تعریف وقف هم آمده که کلک زندانی می شود و منافع این ملک به جریان می افتد اما در سایر صدقات با تغییر نگرش ها، مدیریت ها و تغییر روش ها ممکن است ملک به فروش برسد. بهرحال نیت ممکن است در جایی قطع شود اما در وقف تا زمانی که وقف نامه موجود است و تا زمانی که حافظ وقف نامه وجود دارد به عنوان امین موقوفه آن وقف جاری و باقی می ماند. 

امینانه: اداره اوقاف در چه سالی تشکیل شده است و آیا توانسته در امر وقف تاثیرگذار باشد؟

حجت الاسلام سعادتمند: این اداره در سال 1378 شروع به کار کرده است. بخشی از رسالت ما در زمینه وقف های انتفاعی مثل حسینیه و مسجد بوده و مردم، هیات امنا، امامان جماعت به اداره شهرری مراجعه می کردند و بعد مسافت باعث نارضایتی مردم شده بود که تشکیل اداره جنوب غرب کار بسیار خوبی بود و با توسعه آن در بخش آفتاب نیز که شامل شش دانگ شهرک و شش دانگ شهرک علایین است مردم از بعد مسافت نجات پیدا کردند. این اداره به لحاظ تعداد موقوفاتی، به لحاظ کیفیت موقوفات و به لحاظ رشد عقایدی که در سنوات اخیر کسب کرده یکی از مهم ترین ادارات در تهران است.

امینانه:اداره اوقاف چه برنامه هایی را برای ترویج سنت حسنه وقف انجام داده و یا در برنامه دارد؟

حجت الاسلام سعادتمند: مهم ترین فعالیت این اداره نشر و اطلاع رسانی نیات واقفین است و کیفیت اجرای آن نیات است. یعنی مستند سازی هایی که انجام داده ایم به سمع و نظر مسئولین و مردم رسانده ایم. که در این منطقه چه وقف نامه هایی با چه نیاتی وجود دارد. چه نیات خیرخواهانه ای بوده است و عمده موقوات این اداره درمانی است و اولین اداره درمانی کشور است. این اطلاع رسانی بهترین تبلیغ برای نشر فرهنگ وقف است.

امینانه:ممکن است در زمینه وقف تخلفی صورت پذیرد؟

حجت الاسلام سعادتمند:  موارری در این زمینه بوده که املاک موقوفه از فردی به فرد دیگری انتقال داده شده و افراد از وقف بودن عرصه آ« ملک بی اطلاع  بودند که با اطلاع رسانی و پیگیری های اداره متقاعد شدند که ملک وقفی بوده است و مردم این منطقه چون متدین هستند در برابر مسائل دینی فروتن هستند.

امینانه: بیشترین موقوفه های اداره اوقاف اسلامشهر در چه زمینه هایی است؟ 

حجت الاسلام سعادتمند: اقشار ساکن در منطقه جنوب غرب تهران آسیب پذیر و مستضعفی بودند و اکنون هم نسبت به سایر اقشار جامعه در سایر مناطق تهران می توان گفت یکی از مناطق ضعیف به لحاظ بنیه اقتصادی هستند. یکی از نیازهای اساسی مردم این منطقه بعد از معیشت بحث بهداشت و درمان بوده که واقفین خیراندیشی مانند مرحوم محمد ظریف فرمان فرمانیان که یکی از ملاکین قدیمی این منطقه  بودند و همین طور مرحوم حاج ابولقاسم مفرح و مرحوم حاج علی نقی قیاسی به این نتیجه رسیدند که موسسات خیریه و موقوفاتی را تشکیل دهند تا بتوانند بخشی از معضلات و نیازهای بهداشتی مردم این منطقه را حل کنند که در این رسالت موقوفه فرمان فرمانیان نسبت به سایر موقوفات توانسته موفقیت بیشتری را کسب کند. 

در حال حاضر با رویکرد جدید سازمان اوقاف جنوب غرب دارد مطابق با آنچه در متن وقف نامه جاری و ساری است ما همانگونه نیت خیرخواهانه واقف را اجرا کنیم و می توان گفت بهترین تبلیغ و نشر فرهنگ وقف این است که آنچه را که واقف گفته ما همان را دقیقا اجرا کنیم.

امینانه: جالب ترین و با ارزش ترین وقف شهر قدس چیست؟

حجت الاسلام سعادتمند: با ارزش ترین موقوفه این منطقه موقوفه مرحوم حاج محمد ولی میزرا فرمان فرمانیان در حوزه معالجه بیماران است.

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: