body
کد خبر: ۱۵۳۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۷
رییس اداره اوقاف شهرستان شهریار در گفتگوی تفصیلی با امینانه؛
رییس اداره اوقاف شهرستان شهریار وضعیت موقوفات و امور مربوط به آن ، تعاملات با دستگاه های مختلف و برنامه های ترویج سنت حسنه وقف در این اداره را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار امینانه ،وقف سنتی کهن و ایرانی است که مردم ایران پس از ورود اسلام به این کشور با آن آشنا شدند. وقف به معنای هدیه ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست.

در همین راستا و ترویج این سنت حسنه سلسله گفتگوهای تفضیلی با مسئولین و روسای ادارات اوقاف و امور خیریه استان تهران را در دستور کار خود قرار داده ایم که در ادامه گفتگو امینانه با ابوالفضل حسین آبادی رییس اداره اوقاف شهرستان شهریار را می خوانید:

امینانه:به طور کلی وظیفه اداره اوقاف چیست؟

حسین آبادی:  وظیفه مهم اداره اوقاف رسیدگی به امور قرآنی است که شامل برگزاری کلاس های قرآنی، مسابقات قرآنی و طرح تربیت حافظ است و وظیفه دیگر آن اداره ابقاء متبرکه و اداره اماکن مذهبی و امور موقوفات را شامل می شود. اوقاف یک نهاد ممتاز دینی است که با کارکردهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آغاز به کار کرده است. اوقاف یک بنگاه اقتصادی است که باید طبق نیت واقفین درآمدزایی داشته باشد و آنچه که واقفین بیان کرده اند طبق آن باید هزینه انجام دهیم. 

نگاه ما به اوقاف در تمام زمینه ها به اصطلاح جعل واقف، جعل شارع یعنی هر آنچه که واقف بیان کند همان اجرا می شود. آنچه در اوقاف برای ما اهمیت دارد نیت واقف است. وقف به تمام زندگی مربوط می شود و هیچگونه مانعی برای آن وجود ندارد و در همه زمینه ها می توان وقف انجام داد. امیدوارم ما هم که امین واقفین هستیم امینانه اجرای نیات کنیم و در  ثوابی که به روح آن عزیزان می رسد شریک باشیم. ما از ظرفی با قرآن در ارتباط هستیم و از طرف دیگر با ائمه اطهار در ارتباط هستیم که امیدواریم بتوانیم ناشر و عامل انتشار حدیث ائمه باشیم.

امینانه:گفته می شود یکی از کامل ترین صدقات وقف است، ممکن است تفاوت آن را با سایر صدقات بیان کنید؟

حسین آبادی:
 تنها صدقه ای که ماندگار است وقف است دیگر صدقات که انجام می شود ماندگار زیادی ندارند و خیلی زود تمام می شوند. وقف چشمه همیشه جاری است و صدقه جاریه به حساب می آید. وقف هایی داریم که به 800 سال قبل مربوط می شود. شخصی ملکی وقف کرده است که بر تارک تاریخ می درخشد اما اگر به شخصی کمک مالی شود همان روز تمام می شود اما وقف تا ابد باقی می ماند. امیدواریم متولیان بعدی نیز این کار خیر را انجام دهند.

امینانه: این اداره در چه سالی تشکیل شده است و آیا توانسته در امور وقف تاثیرگذار باشد؟

حسین آبادی:  اداره شهریار از زمان های گذشته که دیوان بود ایجاد شده بعدها تحت نظارت اداره اوقاف کرج به امورات رسیدگی می کرد در حال حاضر به طور مستقل عمل می کند. از سال 68 که شهریار شهرستان شده است این اداره به طور مستقل به امورات رسیدگی می کند. 

امینانه:با کدام دستگاه های شهرستان بیشتر در ارتباط هستید، و تعاملات چگونه است؟

حسین آبادی: این اداره با شهرداری، اداره ثبت، قوه قضاییه، امام جمعه، استانداری در ارتباط هستیم. تعاملات خوب و سازنده ای با کل ادارات داریم.

امینانه:اداره اوقاف چه برنامه هایی را برای ترویج سنت حسنه وقف انجام داده و یا در برنامه دارد؟

حسین آبادی: این اداره برنامه هایی برای ترویج سنت حسنه وقف انجام داده است از جمله بحث تشویق مردم است که با اجرای امینانه واقفین بیشتر و بهتر آشنا شوند. تمام موقوفات در محل انجام و هزینه می شود. به عنوان مثال اگر در روستایی مسجد نباشد وقف با نیت مسجد انجام می شود، در جایی اگر هزینه برگزاری مراسم عزاداری در اولویت باشد آن نیت را اجرایی می کنیم. سعی داشتیم وقف را در همان محل و منطقه ثبت کنیم و به نام خود واقف مراسمی در همان محل زندگی وی برگزار کرده ایم و از این طریق قصد داشتیم مردم را از نزدیک با سنت حسنه وقف آشنا شوند و آن را حس کنند و از این طریق رضایت نسبی مردم را جلب کرده ایم. ما باید بتوانیم اعتماد مردم را جلب کنیم و این ارتباط باید دوسویه باشد.

امینانه:ممکن است در زمینه وقف تخلفی صورت پذیرد؟

حسین آبادی: موقوفاتی که در اداره ثبت شده است دارای شناسنامه است و ثبت دفتر شده اند. اگر تخلفی صورت بگیرد بدون ثبت سند است که به اداره اوقاف مراجعه نکرده اند و اسناد و مدارک آن موقوفه در اختیار خود واقف است. در این موارد است که تخلف صورت می گیرد چون هیچ مدرک و سندی در اختیار اداره اوقاف نیست. اگر هم کسی به موقوفات تعرض داشته باشد از طریق مراجع قانونی و قضایی احقاق حقوق موقوفه انجام می شود.

امینانه: بیشترین موقوفه های اداره اوقاف اسلامشهر در چه زمینه هایی است؟ 

حسین آبادی:  حدود 80 درصد موقوفات شهرستان شهریار برای برگزار مراسم عزاداری امام حسین (ع) و اهل بیت است. موقوفاتی مربوط به عتبات عالیات داریم که در عتبات هزینه می شود. موقوفات بیشتر مقید به مکان است. مشکل ما عدم موقوفات قرآنی، امور قرآنی، حوزه های علمیه، هزینه کمک به ازدواج جوانان، تعمیر مساجد و اماکن مذهبی، کمک به بهداشت و دارو و درمان است و واقفین خیّر را باید به این سمت سوق دهیم تا این مشکلات در این شهرستان مرتفع شود.

امینانه: جالب ترین و با ارزش ترین وقف شهرستان شهریار چیست؟

حسین آبادی : اکثر وقف های شهریار با ارزش هستند و افراد باسواد و با ذوقی وقف انجام داده اند. و افراد با علم کامل نیت خود را به اجرا گذاشته است. در برخی مناطق نیاز به بیمارستان بوده و نیت واقف با احداث بیمارستان اجرایی شده، در منطقه دیگری نیاز به احداث حسینیه برای برگزاری مراسم اما حسین (ع) بوده و با این نیت وقف صورت گرفته است. با زمان و مکان وقف های شهریار پیش رفته و هر وقفی با توجه به زمان و مکان خود با ارزش و جالب است.

انتهای پیام/
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: