body
کد خبر: ۱۲۴۲۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲
آیت الله شیخ محمدمحسن (آغا یا آقابزرگ) تهرانی، عالم بزرگ شیعه، کتابشناس و رجالی بزرگ، در 11 ربیع الاول سال 1293 هـ ق در تهران به دنیا آمد. پدرش ملاعلی تهرانی و مادرش بیگم دختر حاج سیدعطار، از سادات جلیل القدر بود.

به گزارش امینانه به نقل از کتاب موقوفات الرجال تالیف محمد محمد زاده، از آنجا که در بین تهرانی‌ها رسم بر این بود که پسری را به نام جد بزرگ خانواده و به نام آقابزرگ بخوانند، محمدمحسن، آقابزرگ شد و با همین نام شهره آفاق گشت.

شیخ در سال 1303 هـ ق معمم شد و تا سال 1315 در تهران ساکن بود. مراحل مقدماتی را در مدرسه دانگی شروع کرد و بعد در مدرسه پامنار و سپس مسجد فخریه (مروی) امروز، سایر علوم را تحصیل کرد. در طی این 12 سال علوم مختلفی چون: ادبیات، منطق، تجوید قرآن، فقه، اصول، خط نسخ و نستعلیق را فرا گرفت و از اساتید مجرب و بزرگواری بهره مند شد.

در این مدت به کارها و اقدامات مهم دیگری چون استنساخ چندین نسخه از کتابهای معتبر و حایز اهمیت اقدام کرد که انجام آنها بیانگر تلاش او در احیای متون و میراث علمی و فرهنگی شیعه است. در طول این 12 سال یک سفر با پدرش به مشهد مقدس کرد که در معیت شیخ فضل الله نوری در سال 1311 هـ ق بود. یک سفر هم به ایلکا روستایی در مازندران.

ایشان در ذی حجه سال 1389 هـ ق در سنّ 96 سالگی رحلت نمودند. شیخ آقابزرگ از آنجا که اهمیت زیادی به روایت و نقل حدیث می‏داد، از اکثر علمای بزرگ شیعه و سنی، اجازه روایت داشت و بسیاری از علمای شیعه از او اجازه روایت داشتند. ایشان بعد از محدث نوری سرشناس ترین شیوخ روایت به شمار می‏رود.

متن وقف‏نامه

بسم الله الرحمن الرحیم وبه ثقتی

گزارشی از بنای موقوفه

وصیت‏نامه علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی (1293 ـ 1398 ق) گویای چکیده‏ای از زندگی شکوهمند اوست. زندگی او یک عمر تلاش برای دفاع از فرهنگ مکتوب شیعه است.

علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی در این وصیت نامه پس از شهادت به یگانگی خداوند و پیامبری حضرت رسول و امامت امیرالمؤمنین و فرزندان معصومش^ به دارایی خود از این جهان وصیت کرده است.

طبق این وصیت قسمتی از خانه مسکونی به همسر و فرزندانش اختصاص دارد و سرداب آن به عنوان مقبره علامه تهرانی تعیین شده و کتابخانه ایشان نیز برای استفاده عموم وقف گردیده است.

دکتر علینقی منزوی (1304ـ1390ش) فرزند علامه تهرانی در کتاب ذریعه (25: 104) در عنوان وصیة آقا بزرگ تهرانی به وقف نامه پدر بزرگوارشان اشاره دارد که در آن، کتابخانه علامه تهرانی در تاریخ بیست و هفتم رجب هزار و سیصد و هشتاد وقف شده است.

در این باره تنها به این نکته می‌توان اشاره کرد که علامه همه کتابهای وقفی خود را چنانکه در وقفنامه آمده ـ اگر شرایط مناسبی برای کتابخانه فراهم نشود ـ وقف کتابخانه امیرالمؤمنین × نموده است ولی سوگمندانه این کتابخانه پس از درگذشت علامه تهرانی دستخوش حوادث روزگار گردید و کتابهای خطی آن به فروش رفت و بیشتر کتابهای چاپی آن نیز به همین سرنوشت ناگوار دچار شد.

این کتابخانه حاصل ده سال تلاش و تحقیق علامه تهرانی می‏باشد که وقف طلاب علم نمود و آن‏مکان ـ که منزل ایشان بود ـ از ملکیت خاصّ خود به ملکیت عام انتقال داد.

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: