body
کد خبر: ۱۱۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲
نیت های بزرگ آسمانی/
برای آشنایی خیرین و کسانی که می خواهند ایجاد وقف جدید نمایند دانستن نیات مغفول و بروز جامعه ضروری است. لذا قبل از آن تعدادی از موقوفات سال گذشته را به عنوان فتح باب ذکر می نمائیم.
به گزارش امینانه، وقتی سخن از وقف به میان می آید شاید چنین به ذهن متبادر شود که وقف مختص صاحبان ثروت مال ومنال کلان است و اقشار کم توان مالی و متوسط جامعه را دربر نمی گیرد، در حالی که وقف می تواندشامل جزئی‌ترین دارایی های انسان شود وافراد با هرمقدار توان مالی ومادی قادر خواهند بود در این صدقه جاریه سهیم باشند وباقیات صالحاتی جاودانه از خود به یادگار گذارند که نمونه های ذکر شده در مطلب زیر بیانگر این واقعیت است که آدمی حتی با وقف یک کتاب می تواند نام خود را در ردیف واقفان قرار دهد.

بخشی از وقف‌های جالب و خرد ثبت شده در 8 ماهه سال 94 را به نقل از فارس در زیر می‌خوانید:

وقف یک دستگاه آبسردکن در جغتای

نیکوکار خیراندیش، غلامعلی فرزام به نیابت از فرزند شهیدش در شهرستان جغتای استان خراسان جنوبی، یک دستگاه آبسردکن برای استفاده عموم مردم وقف کرد.ارزش مالی این وقف 13میلیون ریال اعلام شده است.

وقف 34 دقیقه آب قنات در شبستر با نیت تعزیه‌داری حضرت سیدالشهدا(ع)

الله‌وردی رنجبر، واقف خیراندیش در اقدامی خداپسندانه، 34 دقیقه آب قنات به ارزش تقریبی 34 میلیون تومان را با نیت تعزیه‌داری حضرت سیدالشهدا(ع) در ماه مبارک رمضان و محرم الحرام در شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی وقف کرد.

114 اصله درخت پسته ،وقف شهدا

تعداد 114 اصله درخت پسته توسط علی ارغیانی جانباز و آزاده سرافراز سبزواری برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در این شهرستان وقف شهدا در استان خراسان رضوی شد.

گفتنی است، جانباز علی راغیانی عضو شورای شهر و مشاور فرماندار سبزوار در امور ایثارگران و از یادگاران هشت سال دفاع مقدس است.

وقف برای تامین نان نیازمندان

محمدرضا آسایش و محمدرضا هاتفی در اقدامی خیرخواهانه زمینی را با نیت تامین نان افطاری ماه مبارک رمضان برای نیازمندان شهرستان اردکان استان یزد وقف کردند.
وقف یک باغ برای توسعه اشجار در اردکان

یک باغ در شهرستان اردکان توسط واقف خیر اندیش، بهرام پیلتن با نیت توسعه اشجار و فضای سبز به ثبت رسید.

وقف یک سیم کارت رند برای حرم مطهر سید علاءالدین حسین(ع)

خلیل مرعشی یک فقره سیم کارت با شماره رند را وقف آستان مقدس سید علاءالدین حسین پیر مراد(ع) داراب کرد.

شماره این سیم کارت ، رند و جزو سیم کارت‌های قدیمی شهرستان داراب بشمار می‌رود.
یک باب مغازه تجاری وقف آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد

علی طاهریان، واقف خیراندیش یک باب مغازه در شهر سمنان را وقف زندانیان جرایم غیرعمد کرد.
ارزش ریالی این موقوفه حدود 800 میلیون ریال است.

وقف 100 متر مربع زمین با نیت ساخت پایگاه بسیج در نهاوند

زمینی به مساحت 100 متر مربع در روستای ده موسی شهرستان نهاوند استان همدان توسط واقف خیراندیش حاج احمد خزائی  با نیت ساخت پایگاه بسیج وقف شد.
یک باغ پسته و نیم ساعت آب در جغتای وقف حرمین شریفین کربلا

حسن رضا زاده بلوری، واقف خیر اندیش یک قطعه باغ پسته با مساحت 1500 متر مربع همراه با 180 اصله درخت و 30 دقیقه آب چاه عمیق واقع در روستای آزادوار در شهرستان جغتای استان خراسان جنوبی را با نیت امور جاری حرم حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و حرم حضرت ابوالفضل(ع) وقف کرد.

ارزش وقف مذکور 200 میلیون ریال است.

یک ساعت آب و اراضی و اشجار ، وقف ایتام و نیازمندان

اسماعیل مختاری اقدام به وقف یک ساعت آب و اراضی  تابعه و اشجار متعلقه از قنات درودی روستای سینیدر زیرکوه استان خراسان جنوبی کرد.

این مقدار آب و اراضی جهت ایتام و نیازمندان روستای سینیدر به ارزش ریالی 50 میلیون ریال وقف شده است.

وقف یک باب مغازه با نیت بیماران سرطانی

یک باب مغازه به مساحت 56 متر مربع درشهرستان دلیجان توسط واقف خیراندیش حسین خلیلی وقف شد.

ارزش تقریبی این وقف300 میلیون ریال است که بنا به نیت واقف، عواید آن در جهت درمان بیماران سرطانی و صعب العلاج مصرف خواهد شد.

وقف رسانه‌ای با نیت آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد در کردستان

واقف خیر اندیش آقای خبات ساعدی صاحب امتیاز ماهنامه کوردواری 8 کادر یکی از صفحات ماهنامه خود را با نیت درج اخبار و اطلاعات  پیرامون آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد و کمک به ستاد دیه استان کردستان وقف کرد و دومین وقف رسانه‌ای استان کردستان در شهرستان سنندج را به نام خود ثبت کرد.

روی آوردن به سمت وقف‌های خرد و رسانه‌ای می تواند نقش بسزایی در ترویج این سنت حسنه در میان اقشار مختلف جامعه داشته باشد.
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: