body
کد خبر: ۱۰۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱
با توجه به درخواست مخاطبین سایت امینانه تعدادی از سوالات شرعی درباره وقف که بیشتر مورد پرسش قرار گرفته را با توجه به استفتائات مقام معظم رهبری منتشر نموده ایم.

به گزارش امینانه، با توجه به درخواست مخاطبین سایت امینانه تعدادی از سوالات شرعی درباره وقف که بیشتر مورد پرسش قرار گرفته را با توجه به استفتائات مقام معظم رهبری منتشر نموده ایم.

س 1995: آیا اجرای صیغه وقف در صحّت‏ آن شرط است؟ و بر فرض شرط بودن، آیا عربی بودن صیغه، شرط است؟

ج: انشاء لفظی در وقف، شرط نيست زيرا تحقق آن به معاطات هم ممکن است و همچنين در انشاء وقف به لفظ، عربی بودن صيغه آن هم شرط نيست.

س 1999: آیا وقف از کسی که اکراه بر آن شده صحیح است؟

ج: اگر واقف اکراه بر وقف شده باشد، تا زمانی که اجازه او به آن ملحق نشود وقف صحیح نیست.

س 2000: بعضی از زرتشتیها بیمارستانی ساخته‏اند و آن را به مدّت هزار سال در راه خیر وقف کرده‏اند، با توجّه به ضوابط و مقررات وقف در فقه امامیه، آیا جایز است متولّی وقف در حال حاضر بر خلاف شرایط وقفنامه که در آن تصریح شده است: «اگر درآمد بیمارستان از هزینه‏های آن بیشتر شود باید با آن تعدادی تخت خریده و به تخت‏های موجود در بیمارستان اضافه شود»، عمل نماید؟

ج: در مواردی که وقف از مسلمان صحيح است از غير مسلمان ـ اعم از کتابی و غير کتابی ـ هم صحيح است، در نتيجه وقف بيمارستان برای استفاده در راه خير تا هزار سال، هرچند وقف منقطع‏الآخر است، ولی صحّت‏ آن از نظر شرعی بدون اشکال است، لذا عمل به شرايط واقف بر متولّی موقوفه واجب است و او حق اهمال آن شرايط و تعدّی از آنها را ندارد.

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر: